Pegasus Havayolları

Pegasus Havayolları'ndan 0850 302 54 93 ile uçak bileti satın alabilir, daha önce satın aldığınız biletlerinizde ekstra hizmetler ekletebilirsiniz.
ucretsiz-musteri-hizmetleri
Ücretsiz Müşteri Hizmetleri

Pegasus Havayolları; Türkiye'de havacılık sektörünü değiştiren, İstanbul merkezli bir havayolu şirketidir. Pegasus Havayolları ile ilgili merak edilen ve sorulan birçok sorunun cevabını makalemizde bulabilirsiniz.

Pegasus Havayolları, 1990 yılında İstanbul'da kurulan firma ilk uçuşunu iç hatlarda gerçekleştirmiştir. Türkiye'de hava ulaşımının herkesin hakkı olduğunu gösteren şirket, düşük maliyetli uçuşlar gerçekleştirerek ucuz uçak bileti fırsatı sunmuştur. Peki

 1. Pegasus Havayolları'nın tarihi nedir?
 2. Pegasus Havayolları kimindir?
 3. Pegasus hangi uçakları kullanıyor?
Pegasus Havayolları

Pegasus Havayolları

Pegasus Havayolları, 1990 yılında Silkar, Aer Lingus, Net Holding girişimiyle İstanbul'da kuruldu. charter uçuşlara havacılık sektöründe kendini göstermeye başlamıştır. Aynı zamanda ülkemizde faaliyet gösteren 4. Tarifeli havayolu firması olmuştur.

2005 yılında ESAS Holding tarafından satın alınarak iç hatlar uçuşlarına devam etmiştir. Ali Sabancı'nın yönetim kurulunda olduğu şirkette, Güliz Öztürk de genel müdür olarak görev yapmaktadır.

Pegasus Havayolları'nın hayata geçirdiği  "low cost modeli" ile havayolu ulaşımını yaygınlaştırmayı hedeflemişlerdir. Uçmanın herkesin hakkı olduğuna inanan ve bu vizyonla hareket etmektedirler. Misafirlerine uygun ve kaliteli hizmet vererek uçuşlarına devam etmektedir.

Pegasus Hava Yolları, ilk uçuşlarına başladığında yurt içi 6, noktaya uçuş gerçekleştiriyordu. Bugün yurtiçi 41, yurtdışı 140 noktaya uçuş gerçekleştirmektedir. Aynı zamanda 50'den fazla ülkeye uçmaktadır.

Makalemizde şu alt başlıklar hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz;

Pegasus Havayolları uçuş noktaları

Pegasus Havayolları Uçuş Noktaları

Pegasus Havayolları, iç hatlarda Adana, İzmir, Kayseri, Antalya, Bodrum, Diyarbakır, Dalaman, Ankara, Elazığ, Gaziantep, Hatay, Konya, Malatya, Mardin, İstanbul, Samsun, Trabzon, Van, Sivas, Şanlıurfa, Batman, Erzincan, Gazipaşa/Alanya, Muş, Denizli, Kahramanmaraş, Balıkesir/Edremit, Erzurum, Kars, Ordu-Giresun, Tekirdağ, Bingöl, Ağrı, Iğdır, Zafer ve Rize/Artvin.

Dış hatlarda ise Köln, Roma, Dusseldorf, Almaata, Münih, Priştine, Stuttgart, Kuzey Kıbrıs/Ercan, Berlin, Beyrut, Viyana, Üsküp, Brüksel, Bükreş, Krasnodar, Kopenhag, Marsilya, Paris, Tiflis, Amsterdam, Londra Stansted, Tahran, Stokholm, Basel, Zürih, Milan-Bergamo, Kharkiv, Atina, Erbil, Tel Aviv, Bologna, Lviv, Dubai, Belgrad, Saraybosna, Nürnberg, Barselona, Doha, Tiran, Moskova, Frankfurt, Madrid, Kuveyt, Bişkek, Hamburg, Bahreyn, Prag, Cenevre, Mineralnye Vody, Budapeşte, Şarm-El Şeyh, Hurgada, Lyon, Oslo, Bağdat, Zaporijya, Amman, Hannover, Kiev, Grozni, Abu Dabi, Dammam, Maskat, Şarjah, Cidde, Rotterdam, Basra, Venedik, Manchester, Riyad, Bakü, Eindhoven, Kazablanka, Medine, Karaçi, Kişinev, Odessa, Batum, Çimkent, Kherson, St. Petersburg, Mahaçkale, Oşi Tebriz, Erivan, Gence, Helsinki, Sofya, Brüksel, Nursultan’a tarifeli seferler ile uçuyor.

Pegasus Havayolları, misafirlerine keyifli bir seyahat deneyimi yaşatmak için yeni hizmet ve ürünler sunmaya devam ediyor. Son yıllarda düşük maliyetli taşıyıcı modelini destekleyen ek hizmetler sunulmuştur. Pegasus, sektörde büyüdükçe ailesini de genişleterek 10.000 kişilik bir ekiple yolcularına hizmet vermektedir.

Uçuş güvenliği ve teknolojisine yaptığı yatırımlarla misafirlerine ekonomik, güvenli ve zamanında seyahat etme imkanı sunan Pegasus, Türkiye'nin en yeni uçuş eğitim merkezini kurmuştur. Ayrıca sistemlerinin izlenebilirliği açısından büyük önem taşıyan çift yönlü veri iletimi gerçekleştiren Wireless Groundlink Uçtan Uca Ağ Çözümleri sistemini filosuna entegre eden lider havayollarından biri olmuştur.

26 Nisan 2013 tarihinde hisselerinin yüzde 34,5'ini halka arz ederek "PGSUS" sembolü ile Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlayan Pegasus Hava Yolları; Türkiye'de borsaya kote olan ilk özel havayolu şirketidir.

Pegasus Havayolları hangi uçakları kullanıyor

Pegasus Hangi Uçağı Kullanıyor?

En genç uçak filolarından birine sahip olan Pegasus, 2019 yılı itibarıyla 40 Boeing, 12 Airsbus A320, 30 Airsbus A320 neo ve 10 tane Airsbus A321 uçaklara sahiptir. Yaklaşık 100 uçağıyla yolcularına hizmet vermektedir.

Airbus A320 Özellikleri

Airbus A320, Airbus tarafından geliştirilen ve üretilen tek koridorlu, çift motorlu bir jet uçağıdır. 150-180 yolcu kapasiteli ve yaklaşık 3.000 deniz mili menzile sahip. CFM International CFM56 veya Pratt & Whitney PW1000G motorları tarafından desteklenmektedir.

Gelişmiş uçuş güvenliği ve verimliliği sağlayan bir uçuş kontrol sistemine sahiptir. A320 ayrıca en yeni navigasyon ve iletişim sistemlerinin yanı sıra gelişmiş aviyoniklerle donatılmıştır.

Ayrıca, A320 geniş baş üstü bölmeleri ve ayarlanabilir aydınlatması olan geniş ve konforlu bir kabine sahiptir. Dünyanın en popüler ve yaygın olarak kullanılan uçaklarından biridir.

Airbus A320 neo Özellikleri

Airbus A320 NEO (yeni motor seçeneği), standart A320'nin güncellenmiş bir versiyonudur. Yeni ve daha verimli motorların yanı sıra köpekbalığı kanat ucu cihazları gibi aerodinamik iyileştirmeler içerir. Bu iyileştirmeler, yakıt tüketiminde ve emisyonlarda önemli bir azalmanın yanı sıra menzil ve yükte bir artışla sonuçlanır.

A320 Neoayrıca en yeni navigasyon ve iletişim sistemlerinin yanı sıra gelişmiş aviyoniklerle donatılmıştır.

A320neo'nun kabini standart A320'ye benzer, ancak aydınlatma, kabin basıncı ve ses yalıtımında iyileştirmeler yapılmıştır. Genel olarak A320neo, yolcular için konforlu ve güvenli bir seyahat deneyimi sağlarken, havayolları için geliştirilmiş operasyonel verimlilik ve maliyet tasarrufu sunar.

Airbus A321 Özellikleri

Airbus A321, 185-230 yolcu kapasiteli A320'nin daha uzun bir versiyonudur. Yaklaşık 3.000-3.800 deniz mili menzile sahiptir ve CFM International CFM56 veya Pratt & Whitney PW1000G motorları ile çalışır. A321, A320 ile aynı gelişmiş aviyonik, navigasyon ve iletişim sistemlerine sahiptir.

Bununla birlikte, artan yolcu kapasitesi ve kargo hacmi sağlayan daha büyük bir gövdeye sahiptir. Ek olarak A321, daha uzun kesintisiz uçuşlara izin veren genişletilmiş menzilli bir yakıt sistemi ile donatılmıştır.

Ayrıca, daha kısa pistlerden ve daha yüksek irtifalardan çalışmasını sağlayan artırılmış bir kalkış ağırlığına sahiptir. Orta mesafeli uçuşlar yapan ve A320'den daha büyük kapasiteye ihtiyaç duyan havayolları için en iyi seçenek olarak kabul edilir.

Pegasus Havayolları'nın sahibi kimdir?

Pegasus Havayolları Sahibi Kimdir?

Pegasus Havayolları, eski sahipleri Aer Lingus, Silkar Yatırım ve Net Holding şirketleridir. 1990 yılında bu 3 şirket tarafından kurulan Pegasus, İstanbul merkezli kurulmuştur. 2005 yılında Sabancı ailesi tarafından satın alınarak iç hatlar uçuşlarına başlamıştır. Türkiye'de havacılık sektörünü değiştiren bu adımdan sonra, uygun fiyata uçak bileti fırsatları ile halkın büyük bir kesimini uçak yolculuğu ile tanıştırmıştır. Pegasus Havayolları Ali Sabancı'ya aittir.

Ali Sabancı Kimdir?

Pegasus Havayolları'nın Sahibi Ali Sabancı Kimdir?

Ali Sabancı, 1969 yılında Adana'da dünyaya gelen, Şevket Sabancı ve Hayırlı Zerrin çiftinin üçüncü çocuğudur. Emine ve Sıdıka Sabancı isimlerinde 2 ablası vardır. Ali Sabancı, aynı zamanda Sakıp Sabancı'nın da yeğenidir.

İlkokul eğitimini Adana'da, ortaokulu Almanya'da, liseyi İngiltere'de, üniversite eğitimini ise Amerika'da tamamlamıştır. 1991 yılında Massachusetts eyaleti Medford şehrinde Tufs üniversitesine siyasi bilgiler alanında lisans eğitimini tamamladı.

1995 yılında Kolombiya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden Finans dalında yüksek lisans derecesi aldı ve Morgan şirketinde görev yaptı. Türkiye'ye geri döndüğünde aile şirketi olan Akbank'ta veznedar olarak çalıştı. 1997 - 2001 yıllarında Sabancı Holding yatırım projelerinde görev yaptı.

2004 yılında Sabancı Holding'den ayrılarak ablası ve babası ile kurdukları Esas Holding'e geçti. 2005 yılında Esas Holding tarafından satın alınan Pegasus Havayolları'nın Yönetim Kurulu Başkanı pozisyonuna geçti.

Ali Sabancı'nın Kaan Ali, Şevket Emrecan adında iki oğlu vardır.

Pegasus Havayolları ucuz uçak bileti nasıl alınır

Pegasus Havayolları Ucuz Bilet

Pegasus Havayolları ucuz bilet almanın birçok yolu vardır. Öncelikle tek bir arama motoru kullanmayın ve fiyatları tek bir siteden takip etmeyin. Biletreyon, turna, Momondo gibi birçok farklı siteleri incelemenizde fayda var.

Bazı siteler havayolunun sitesinden daha pahalıya uçak bileti gösterebiliyor. Bu durumda hem havayolunun kendi sitesini hem de başka siteleri gözden geçirmeniz gerekir.

Pegasus Havayolları ucuz bilet için biletlerin fiyat geçmişini kontrol etmenizde fayda var. Bu sayede gün gün hangi biletin ne kadara satıldığını görebiliyorsunuz. Bu sayede firmanın uygun fiyata bilet sattığı tarihleri de tespit edebiliyorsunuz.

Esnek aramalar için Skyscanner'ı tavsiye edebiliriz, yaptığınız filtrelemeler sonucunda en ucuz ayı ortaya çıkarabiliyorsunuz, hatta site size seyahat tarihi öneriyor.

Ucuz uçak bileti bulmak ve ayırtmak için yapabileceğiniz birkaç şey var:

 • Önceden rezervasyon yapın: Uçak biletleri önceden rezerve edildiğinde daha ucuz olma eğilimindedir, bu nedenle önceden plan yapın ve biletlerinizi mümkün olduğunca erken ayırtın.
 • Seyahat tarihleriniz konusunda esnek olun: Seyahat tarihleriniz konusunda esnekseniz, farklı günlerde veya farklı saatlerde yapılan uçuşlar için daha ucuz biletler bulabilirsiniz.
 • Fiyatları karşılaştırın: Birden fazla havayolu ve rezervasyon sitesinde fiyatları karşılaştırmak için çevrimiçi seyahat acentelerini veya ücret karşılaştırma web sitelerini kullanın.
 • Havayolu ödül programlarını kullanın: Belirli bir havayoluyla sık sık uçuyorsanız, gelecekteki uçuşlarda kullanılabilecek puanlar veya miller kazanmak için ödül programlarına kaydolmayı düşünün.
 • Fırsatları ve indirimleri arayın: Havayollarının veya seyahat web sitelerinin sunabileceği satış veya promosyonlar gibi özel fırsatlara ve indirimlere dikkat edin.
 • Alternatif havalimanlarına açık olun: Gideceğiniz yere yakın alternatif havalimanlarına/havalimanlarından uçmaya açıksanız daha ucuz uçuşlar bulabilirsiniz.
 • Uçuşlara göz atarken gizli modu kullanın: Bazı havayolları ve seyahat siteleri, tarama davranışınızı izlemek ve arama geçmişinize dayalı olarak fiyatları artırmak için tanımlama bilgileri kullanır.
 • Gidiş-dönüş biletleri ayırtın: Bazen gidiş-dönüş biletleri tek yön biletlerden daha ucuzdur.

Fiyatların sık sık değişebileceğini ve bir satın alma işlemi yapmadan önce fiyatları iki kez kontrol etmenin her zaman iyi olduğunu belirtmekte fayda var.

Pegasus Havayolları 2023 kampanyaları

2023 Pegasus Havayolları Kampanyaları

2023 Pegasus Havayolları kampanyalarından yararlanmak herkesin arzusudur. İndirimli uçak bileti veya 2023 Pegasus Havayolu kampanyaları'ndan yararlanmak ve uygun fiyata seyahat etmeyi hepimiz seviyoruz.

Ucuz uçak bileti bulmak için bazı kavramları ve siteleri iyi bilmek gerekiyor. Genellikle uçak bileti kampanyaları belli bir aralıklarla ve kısıtlı sayıda yapılmaktadır. Bu bakımdan kampanyaları yakalamak oldukça zordur.

Kampanyayı yakalayamayan kişilerin "yalan reklam" gibi düşüncelere kapılması oldukça normaldir fakat kampanyalar sınırlı sayıda olduğu için talebin fazla olması durumunda birçok kişi kampanyadan faydalanamıyor.

Ucuz Uçak Bileti Kampanyaları nasıl bulunur?

Ucuz Uçak Bileti Kampanyaları nasıl bulunur?, uçak bileti kampanyalarından nasıl haberdar olabiliriz gibi soruların cevabını sizlerle paylaşacağız.

Pegasus Havayolları eposta bültenlerine kaydolun
Havayolu Firmaları E-Posta Bültenlerine Kayıt Olun

En iyi yol olarak hava yolu firmalarının e-posta listesine kaydolmak, uçak bileti kampanyalarından zamanında haberdar olmanın yoludur. Örneğin Türk Hava Yolları, Pegasus, Atlas Global, Anadolu Jet, Onur Air, SunExpress gibi firmaların e-posta listelerine kaydolun.

Üye olurken “Kampanyalardan haberdar edilmek istiyorum” seçeneğini işaretleyin. Kampanyalar ilk üyelerine gönderildiğinde, banner, radyo ve TV reklamları ile her yerde duyurulur.

Gelen maili değerlendirin ve ilginizi çeken bir destinasyona dair promosyonlu uçuşlar duyurulduğunda gecikmeden biletlerinizi alın.

Pegasus sosyal medya hesapları
Havayolu Firmalarının Sosyal Medya Hesaplarını Takip Edin

Instagram, seyahat trendleri, gezilecek yerler, az bilinen ve hatta hiç duyulmamış yerler hakkında öğrenmemiz için çok faydalı bir araç haline geldi.

Özellikle Instagram hesaplarını takip ederek havayolu firmalarının ve uçak bileti arama motorlarının ücretsiz bileti kampanyalarından ve özel fırsatlarından haberdar olabilirsiniz. Bu nedenle Instagram hesaplarını takip etmek, ucuz uçak bileti aramak için önemlidir.

Havayolu Firmaları Kampanya Sayfalarını Sık Sık Ziyaret Edin

Maillerinizi ve sosyal medya hesaplarınızı kontrol edecek zamanınız yoksa, kampanya sayfalarını sık kullanımlara ekleyin veya favorilere atın. Düzenli olarak kontrole ederek kampanyalardan faydalanabilirsiniz.

Uçak Bileti Arama Motorlarını Kullanın

Günümüzde, bulunduğunuz ve gideceğiniz yeri girip, gidiş-dönüş tarihini verdiğinizde, sizler için aramalar yapan siteler mevcut. Tek tek havayolu şirketlerini fiyatlarını incelemek yerine bu şekilde bütün sitelerin fiyatlarını görmek mümkün. Bu sayede hem zamandan hem de bütçenizden tasarruf sağlayabilirsiniz.

Özel Günleri Takip Edin

Sevgililer günü, Anneler Günü ve tatil dönemleri gibi zamanlarda havayolu şirketleri çeşitli kampanyalar yapıyor. Bu özel günlere yakın tarihlerde veya aynı günde uçak bileti satan sayfaları takip etmeniz uygun fiyata uçak bileti bulma ihtimalinizi arttıracaktır.

Pegasus mobil uygulamalar
Pegasus Havayolları Uygulamasını Telefonunuza İndirin

Akıllı telefonunuz üzerinden Pegasus Havayolları Uygulamasını Telefonunuza İndirin ve kampanyalardan ilk siz haberdar olun. Hem daha hızlı hem de internet sitelerine göre daha pratik olan bu uygulama sayesinde uygun fiyata uçak bileti sahibi olabilirsiniz.

Pegasus Havayolları'nın mobil uygulamasını Android telefonlar için Pegasus Android uygulaması linkine tıklayıp, Google Play Store'dan indirebilirsiniz.

Apple telefon kullananlar için Pegasus Apple uygulaması linkine tıklayarak Apple Store'dan mobil uygulamayı kolayca indirebilirler.

Pegasus Havayolları Hangi Günler Ucuz?

Havayolları, genellikle hafta içi günlerde daha uygun fiyata bilet satarlar. Pazartesi ve Salı günleri daha uygun fiyatlar sunabilecekleri günler arasında yer alır. Ayrıca, seyahat etmek istediğiniz yer ve tarihte doluluk oranının düşük olduğu zamanlar da daha uygun fiyatlar sunabilirler.

Havayolu firmalarının web sitesi veya uçak bileti arama motorlarını kullanarak, doluluk oranlarını ve fiyatları takip edebilirsiniz. Ayrıca, havayolu firmalarının e-posta listesine kaydolarak kampanyalardan ve özel fırsatlarından haberdar olabilirsiniz.

Pegasus evcil hayvan taşıma

Pegasus Havayolları Evcil Hayvan Taşıma

Uçakta evcil hayvan taşınır mı?, uçağa evcil hayvan alınıyor mu? gibi sorular birçok yolcu tarafından merak edilen soruların başında geliyor. Peki, Pegasus havayolları uçakta evcil hayvan taşımaya izin veriyor mu? Bu başlığımızda şirketlerin uçakta evcil hayvan taşıma prosedürlerini inceleyeceğiz.

Pegasus havayolları, uçak içinde evcil hayvan taşıma için rezervasyon yapılmasını istemektedir. Bu rezervasyon sırasında birtakım belgeler talep edilir. Hayvana ait; Sağlık belgesi, aşı belgesi gibi belgeler istenmektedir. Pegasus uçuşlarında taşınabilen hayvan türleri ise;

 • Kedi
 • Köpek
 • Kuş

Pegasus evcil hayvan taşıma konusunda sınırlı bir taşıma kapasitesi sunar. Kedi, köpek ve kuş gibi evcil hayvanların taşınmasına izin veren şirket, hayvanları taşınması için de küçük ebatlarda taşıma çantasını kabul ediyor.

Toplan 8 kilogram olan bagaj ağırlığına evcil hayvanınız da dahil edilmektedir. Yani toplam 8 kilodan fazla ağırlığa sahip evcil hayvanınız ile uçuşa izin vermemektedir.

Pegasus evcil hayvan taşıma hizmeti, ücretli bir işlemdir. Evcil hayvanlar, kargo bölümünde taşınmaktadır. Evcil hayvanların taşınabilmesi için 3 aydan büyük olması gerekmektedir. 3 aydan küçük olan evcil hayvanları uçak ile taşınmasına izin verilmemektedir.

Pegasus Havayolları'nın evcil hayvan taşıma kurallarını daha detaylı incelemek için flypgs.com/faydali-bilgiler/diger-bilgiler/evcil-hayvanla-seyahat linkini tıklayabilirsiniz. Pegasus Havayolları'nın resmi internet sitesinden, genel kurallar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilirsinizi

Kullanıcı Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

Bir yorum bırakın

Sıkça Sorulan Sorular

Kullanıcılarımızın en çok merak ettiği ve en hızlı cevaplanmasını istediği soruları derleyip sizler için cevapladık.

1
Pegasus iletişim hattı numarası nedir?
+-
Pegasus iletişim hattı telefon numarası 0850 302 54 93'tür. Bu numarayı Türkiye ve Dünya'nın her yerinden sabit hat ücretlendirmesi üzerinden arayabilirsiniz.
2
Pegasus Müşteri Hizmetleri numarası 444 var mı?
+-
Pegasus Havayolları'nın 444'lü numarasına alternatif olarak 0850 840 48 31 numaralı ücretsiz çağrı merkezimizi arayabilirsiniz. Ücretsiz çağrı merkezimiz aracılığı ile yurtiçi veya yurtdışı uçak bileti satın alabilir, daha önce satın almış olduğunuz uçak biletlerinizde tarih ve yön değişikliğini kolayca gerçekleştirebilirsiniz.
3
Pegasus'un 0850'li numarası nedir?
+-
Pegasus'un 0850'li numarası 0850 840 48 05'dir. Türkiye'den veya Kıbrıs'dan kolayca arayabilirsiniz. Bilet iptali, bilet satışı veya değişikliği gibi konularda bilgi alabilirsiniz.
4
Pegasus müşteri temsilcisine nasıl ulaşılır?
+-
Pegasus'un resmi müşteri hizmetleri numarası 0888 228 12 12'dir. Bu numaranın özelliği; görüşmenin dakikası 1,5 TL olarak, kullanmış olduğunuz operatör tarafından ekstra ücretlendirilmesidir. Bu numaraya alternatif olarak 0850 302 54 93 numaralı ücretsiz çağrı merkezimizi de arayabilirsiniz.
5
Pegasus Müşteri Hizmetleri nerede?
+-
Pegasus Müşteri Hizmetleri'nin merkezi İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanında bulunmaktadır.

Havayolu İletişim Bilgileri

Havayolu firmalarına ait iletişim bilgilerini ve daha fazlasını öğrenmek için makalelerimizi inceleyebilirsiniz.