THY Bilet Değişim Kuralları

Türk Hava Yolları bilet değişikliği yapmadan önce dikkat etmeniz gereken kuralları liste şeklinde siz değerli misafirlerimizle paylaştık.
ucretsiz-musteri-hizmetleri
Ücretsiz Müşteri Hizmetleri

THY Bilet Değişikliği Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Türk Hava Yolları, Türkiye’nin en köklü havayolu şirketi olarak her yıl milyonlarca yolcu taşıması yapar. Türkiye’de lider havayolu şirketi olan THY, haliyle birçok kişinin uçak yolculuğu için ilk tercihi olmaktadır.

Fakat havayolu taşımacılığında bilet kesimleri kuralları oldukça nettir. Durum böyle olunca THY Bilet değişikliği yapmak isteyenler Türk Hava Yolları’nın iç hatlar ve dış hatlar için belirlenen şartları bilmelidir.

THY bilet değişiklik kuralları

Ulaştırma sektöründe Türkiye’nin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olan THY, sadece Türkiye için değil Dünya sıralamasında önemli bir yere sahiptir. Bu sebeple dış ülkelerden Türkiye’ye gelmek isteyenlerin ilk tercihi Türk Hava Yolları olmaktadır.

Kısacası THY havayolu taşımacılığında yerel ve global olarak müşteri tercihlerinin başında gelmektedir. Lakin kimi zaman yolcular bileti aldıktan sonra değişim veya iptal işlemi yapmak isteyebilir.

Yolcuların en doğal hakları olan THY bilet değiştirme işlemi ilk bakışta karmaşık bir süreç gibi gelmektedir. Fakat, Türk Hava Yolları’nın İç Hatlar ve Dış Hatlar seferlerinde bilet değişikliği için belirlediği birtakım kurallar vardır. Peki Türk Hava Yolları bilet değişim işlemi yapmak için gerekli şartlar nelerdir?

THY ile istediğin yere uç

THY Bilet Değiştirme İşlemi

THY Bilet değiştirme işlemi gerekli şartları sağladığınız takdirde yaklaşık bir dakikanızı almaktadır. Öncelikli olarak bilet rezervasyon numarası bilgisine sahip olmanız gerekmektedir.

PNR numarası olarak geçen bu kod, biletinize özel olarak belirlenen sayı ve harfler dizisidir. Ardından biletin düzenlendiği kişinin Soyad bilgisi gerekmektedir. Biletdegisim.com üzerinden Türk Havayolları uçak bileti değiştirmek için PNR numarası ve Soyad bilgisi girmeniz yeterlidir.

Uçuşa kaç saat kala değişim yapılabilir

THY PNR numaramı unuttum, biletimi değiştirebilir miyim?

Tüm havayolları bilet değişikliği işleminde PNR numarasını istemektedir. Başka bir deyişle PNR olmadan THY bilet değiştirme işlemi yapmanız mümkün olmayacaktır. Bu nedenle THY bilet değişikliği yaparken mutlaka rezervasyon numarasını öğrenmeniz gerekir. İnternet üzerinden düzenlenen biletlerde çoğu zaman Bilet Rezervasyon Numarası iletişim bilgileri aracılığıyla sizlere ulaşır.

Bunun için mail adresinizi kontrol edebilirsiniz. Lakin mail üzerinde de bu bilgiye erişim sağlayamıyorsanız endişelenmenize gerek yok. Çünkü THY Çağrı Merkezi üzerinden PNR numaranızı öğrenme imkanınız mevcuttur.

THY bilet değişiklik işlemleri

THY Bilet Değişim Online İşlemler

Biletdegisim.com THY bilet değişim yapmak istediğinizde sizlere kullanışlı arayüzü ve pratik çözümleriyle online destek sunmaktadır. Site menüsünde yer alan THY bilet değiştirme sayfasına girdikten sonra PNR ve Soyad bilgisi girmeniz yeterli olacaktır.

Eğer uçak biletiniz değişim kapsamındaysa birkaç dakikada biletinizi değiştirebilirsiniz. Uçak bileti değişim işlemi için aklınızda herhangi bir soru varsa 0850 840 23 69 numarasından anında çağrı merkezine bağlanma imkanınız vardır.

THY bilet değişiklik kuralları

THY Bilet Değişim Şartları Nelerdir?

THY bilet değişim şartları iç hatlar ve dış hatlar için farklılık göstermektedir. Temelde uçak bileti değişikliği için uçuşa kalan süre esastır. Yurt içi ve yurt dışı uçuşlarda bilet değişim için uçuşa kalan süre farklılık göstermektedir.

Ek olarak uçuş sınıfına göre ek ücret ödemeniz gerekebilir. Bu nedenle THY uçak bileti tarih veya güzergah değişimi için ücret koşulları uyarınca şartları sağlarsanız bilet değişimi yapmanız mümkündür.

Türk Hava Yolları İç Hatlar Bilet Değişikliği Şartları

Türk Hava Yolları İç Hatlar seferleri Türkiye Cumhuriyeti sınırlarındaki şehirleri kapsamaktadır. Peki THY iç hatlar bilet değişikliği şartları nelerdir?

  • Uçuşa 1 saatten uzun bir süre varsa bilet değişim işlemi yapma fırsatınız vardır.
THY dış hat bilet değişiklik kuralları

İç hat seferleri için güzergah değişikliği ancak İç Hatlar ve KKTC seferlerini kapsamaktadır. Yani mevcut iç hat uçak biletinizi dış hatlar olarak değiştirmeniz mümkün değildir.

  • Uçuş başlayana kadar ekonomi sınıf ile business class arası değişiklik mümkündür.
  • Uçuşa 1-12 saat arasında bir süre varsa ek ücret ödeyerek değişiklik yapmak mümkündür.

THY KKTC Uçak Bileti Değişim Şartları

THY KKTC Uçak bileti değişim şartları İç Hatlar tarifesi ile benzerlik gösterir. Mevcut KKTC uçak biletiniz mevcut ise bunu dış hatlar ile değiştirmeniz mümkün değildir. Uçuş zamanına 1 saatten az bir süre kaldıysa Türk Hava Yolları biletinizi değiştiremezsiniz.

Uçuş süresine 1-12 süresi arası bir zaman kaldıysa THY’nin kapsam dışı bıraktığı uçuş sınıfları hariç ceza bedelini ödeyerek uçak bileti değişikliği yapabilirsiniz. V/P/W/U sınıfı kapsamına giren biletleriniz ancak uçuşa 12 saatten fazla bir süre varsa değiştirilmektedir.

THY dış hat bilet değişim kuralları

THY Dış Hatlar Bilet Değişim Şartları

Türk Hava Yolları Dış Hat seferleri en basit tanımıyla yurtdışı uçuşlarını kapsar. THY Dış Hatlar bilet değişim şartları ilk olarak uçuş sınıfına göre belirlenir. Eğer Economy sınıfında bir biletiniz mevcutsa bilet değişikliği yapamazsınız.

Ancak ExtraFly kapsamındaki biletlerinizi 60 Euro veya 70 USD karşılığında değiştirmeniz mümkündür.

PrimeFly biletleri ise dış hat seferlerinde aynı gün daha erken bir saatte uçak varsa ceza bedeli veya ücret farkı olmadan değişikliğe izin verir. Eğer uçuş tarihi aynı gün değilse PrimeFly dış hat bilet değişikliği için sadece ücret farkını ödemeniz yeterli olmaktadır.

THY bilet değişikliğinde ücret iadesi

THY Bilet Değişim Ücreti Ne Kadar?

THY Bilet değişim ücreti uçuşa kalan süreye göre ceza bedelini ve değişimin gerçekleştiği sefer ile mevcut sefer arasındaki fiyat farkını içerir. Uçak bileti fiyat farkını son aşamada görürsünüz. Ancak uygulanacak ceza bedeli genel olarak bellidir. Peki Türk Hava Yolları bilet değişikliği için ceza bedeli ne kadardır?

  • İç hatlar için ceza bedeli eğer uçuşa 1-12 saat varsa B-Q arası sınıflar için 300 TL’dir.
  • Eğer uçuşa 12 saatten fazla bir süre varsa ceza bedeli 250 TL olarak uygulanır.
  • KKTC Seferleri için uçuşa 1-12 saat kalan biletler için 350 TL, 12 saat veya üzerindeki biletler için 300 TL şeklindedir.
  • Dış hat seferlerinde ExtraFly için 60 Euro veya 70 Dolar ceza bedeli mevcuttur.
  • Eğer PrimeFly kapsamında bir dış hat biletiniz varsa THY bilet değişim ücreti olarak ceza bedeli uygulaması yoktur.
THY promosyonlu bilet değişim kuralları

THY Promosyonlu Bilet Değişimi

Uçak biletlerinde kampanya olduğunu gören birçok kişi promosyonlu bilet alma tutumunda oluyor. Ancak THY promosyonlu biletler için tarih veya güzergah değişikliği yapmanız mümkün değildir.

Başka bir deyişle bilet satış işlemi gerçekleştikten sonra THY promosyonlu bilet değişikliği yapmak mümkün değildir. Mevcut biletinizin promosyonlu bilet kapsamında olup olmadığıyla ilgili bilgileri 0850 840 23 69 numarası üzerinden 7/24 öğrenebilirsiniz.

THY cezasız bilet değişikliği nasıl yapılır

THY Tarih ve Güzergah Değişikliği

THY Tarih ve güzergah değişikliği mevcut uçak biletinin farklı bir tarihe veya farklı bir konuma olmak üzere değişimini içerir. THY uçak bileti güzergah değişimi uçuşun gerçekleşeceği bölgeye göre mümkündür. Mesela Türk Hava Yolları İç Hatlar ve KKTC seferleri ancak aynı seferlere göre düzenlenir. Yani mevcut İç Hat veya KKTC biletinizi Dış Hatlar ile değiştirmeniz mümkün değildir.

THY bilet değişikliği yaparken tarih değişimi ise genel olarak uçuşa kalan süreye göre mümkündür. Eğer planınız değiştiyse Biletdegisim.com üzerinden PNR ve Soyad bilgisi girerek anında online uçak bileti değişimi yapabilirsiniz.

Kısacası zaman ve mekan fark etmeksizin THY uçak bileti değişim işlemleri hızlı ve güvenli bir şekilde gerçekleşir. Böylelikle planınızı bozmak zorunda kalmadan kolaylıkla THY uçak bileti tarih veya güzergahını değiştirirsiniz.

Kullanıcı Yorumları
THY Bilet Değişim
1 yıl önce

Türk Hava Yolları'ndan daha önce satın aldığım uçak biletlerim vardı.

Değişiklik yapmak istediğimde promosyon sınıfı olduğunu öğrendim. Promosyon sınıfının şöyle bir özelliği varmış; biletlerde herhangi bir değişiklik veya iptal işlemi yapılamıyormuş.

THY müşteri hizmetleri temsilcinizden Koray Bey sağolsun çok yardımcı oldular. Seçimden dolayı ücretsiz değişiklik veya iptal etme gibi bir hak tanımış Türk Hava Yolları.

Gerçekten milli havayolu firmamız olduğunuzu bir kere daha göstermiş oldunuz.

Başarılarınızın devamını diliyorum.

Bir yorum bırakın

Sıkça Sorulan Sorular

Kullanıcılarımızın en çok merak ettiği ve en hızlı cevaplanmasını istediği soruları derleyip sizler için cevapladık.

Havayolu İletişim Bilgileri

Havayolu firmalarına ait iletişim bilgilerini ve daha fazlasını öğrenmek için makalelerimizi inceleyebilirsiniz.